Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Vlade Republike Srbije ostvarilo je u okviru posete NR Kini značajne korake u jačanju saradnje i razmene iskustava sa kineskim partnerima.
Delegacija Ministarstva imala je priliku da poseti istaknute kineske institucije i uspostavi važne kontakte u oblasti nauke, tehnologije i inovacija.
Tokom posete Pekinškom institutu za genomiku Kineske akademije nauka u Pekingu, delegacija je imala priliku da se upozna sa načinom rada Nacionalnog centra za podatke o genomici, važnom centru za analizu genetskih podataka i bioinformatiku, prilikom čega je dogovorena saradnja između srpskih i kineskih naučnika.
Reč je o bioinformatičkom centru u kojem je zaposleno 120 bioinformatičara koji se bave različitim oblastima primene podataka dobijenih putem sekvenciranja DNK, i to u poljoprivredi, biomedicini i u očuvanju biodiverziteta i zaštiti životne sredine.
Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović istakla je da su postignuti dogovori da se uspostavi kontakt između Centra za sekvenciranje i bioinformatiku u Beogradu i njihovog centra kako bi se istraživači sreli, razmenjivali svoje znanje i zajednički nastavili da unapređuju ovu vrlo obećavajuću oblast.
Delegacija se susrela i sa predstavnicima Kineske nacionalne svemirske administracije (CNSA).
Državni sekretar Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Vukašin Grozdić rekao je da je naša delegacija imala priliku da razgovara sa čelnim ljudima te organizacije, kao i da se upozna sa planovima, aktivnostima i projektima na kojima NR Kina radi u oblasti istraživanja svemira.
Srpske institucije, poput Astronomske opservatorije, su vrlo dobro etablirane na međunarodnom nivou, tako da postoji prostor za saradnju u domenu istraživanja svemira, kao i u korišćenju satelitskih snimaka u prevenciji poplava ili sličnih prirodnih katastrofa, ukazao je Grozdić.
Delegacija je posetila i Zhongguancun Life Science Park u Pekingu, koji je postao značajno mesto okupljanja startap kompanija u oblasti biotehnologije i biomedicine.
Ministarka Begović izrazila je interesovanje za tamo razvijen model podrške ovim kompanijama u ranoj fazi razvoja i istakla da su ove startap kompanije u fazi rane inkubacije, što znači da pokušavaju da se probiju na tržištu sa novom idejom.
Ono što je posebno interesantno jeste to da je veliki broj startap kompanija koje rade u ovom parku orijentisan na biotehnologiju, odnosno biomedicinu. Iz ovog parka izlazi širok dijapazon proizvoda, uključujući i različite mašine koje se mogu primenjivati u biomedicini, različita medicinska sredstva, biološki lekovi, pa čak i kozmetički proizvodi, navela je Begović.
Ona je istakla da je osnovni cilj posete bio jačanje saradnje u oblasti nauke i dodala da je delegacija posetila veliki broj centara koji otvaraju nova vrata za dalje unapređenje saradnje između naučnika u Kini i naučnika u Srbiji, između ostalog u oblastima istraživanja svemira, analize velikih podataka, veštačke inteligencije, biotehnologije i biomedicine, navodi se u saopštenju Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija.